– Кіровоград: ПВЦ «МАВІК», 2008. – 208 с.: іл.
«Символіка Кіровоградщини» – науково-популярне видання, що містить більше п’ятидесяти зображень гербів і прапорів районів, міст, містечок та сіл Кіровоградської області, частина яких публікується вперше. Кольорові зображення символіки супроводжуються описами та поясненнями. У книзі вміщено нарис про історичні особливості цієї території як колоритного і специфічного регіону україни та особливості формування його адміністративного устрою. Окремий розділ присвячено впровадженню і використанню символіки. Книга багато ілюстрована і на сьогоднішній день найповніше висвітлює тему розвитку місцевої символіки на теренах сучасної Кіровоградщини.
***
Нова книга-альбом, присвячена територіальній та муніципальній символіці Кіровоградської області, є логічним продовженням двох попередніх публікацій на цю тематику, здійснених у 2002 та 2004 рр. Однак тепер видання значно ширше розкриває тему, залучаючи нові напрацювання та здобутки останніх років.
Структура книги складена вдало і дає можливість не лише добре висвітлити тему, але й ознайомити читача з історією регіону. Короткий вступ повідомляє про передумови проведеної роботи - створення Кіровоградського відділення Українського геральдичного товариства та Комісії при обласній раді з питань впровадження символіки територіальних громад сіл, селищ, міст, районів, області. У розділі
«Від Ексампею до Степової Еллади» детально розповідається про історію формування сучасної Кіровоградщини від найдавніших часів до сьогодення, розглядаються проблеми змін адміністративно-територіальних поділів краю. Наступні розділи подають докладну інформацію про затверджені чи рекомендовані до затвердження проекти гербів і прапорів області, районів, міст і сіл. Завершується альбом додатками, в яких розповідається про практичне застосування місцевої символіки, про запровадження систем відзнак і нагород Кіровоградської обласної та міської рад.
Загалом тема розкрита на доброму професійному рівні. Особливо цікавими є маловідомі матеріали про адміністративні зміни на території сучасної області. Книга дійсно стала підсумком активної герботворчої роботи, яка ведеться на Кіровоградщині протягом останніх 11 років. Та основне, що ведеться вона на підставі єдиних принципів і норм формування системи місцевої геральдики в Україні. планомірна робота кіровоградців вже давно служить добрим прикладом для інших регіонів нашої держави, де сучасне місцеве горботворення розвивалося або не так активно, або доволі стихійно й безсистемно.
Можна привітати Кіровоградську область із черговим хорошим виданням, яке не лише презентує нові здобутки в галузі геральдики та вексилології, але сприяє розвитку культурних традицій, утвердженню патріотизму, національної свідомості та любові до рідної землі.
Андрій Гречило,
голова УГТ, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського Національної академії наук України, член Комісії державних нагород та геральдики при Президентові України, кандидат історичних наук
***
Книга в формате PDF - ссылка для скачивания в верху страницы под названием.
|