Главная » Статьи » Мои статьи

Спочатку був ЄЛИСАВЕТ

 

Десять років тому відділ краєзнавства та рідкісної книги 
ОУНБ імені Д. Чижевського прийняв перших читачів
 



Донедавна почесних гостям міста, щоб їм запам'яталося перебування на Кіровоградщині, ми могли запропонувати хіба що відвідання музею-заповідника "Хутір Надія". Наш край, що має багатющу історію, який подарував світові стількох видатних особистостей, чий внесок до скарбниці духовних цінностей людства незаперечний, наприкінці ХХ століття виявився неспроможним ні оцінити свою значимість в історії, ні зібрати та розпорядитися отриманною духовною спадщиною. 
Певно, оте благородне почуття образи за рідний край і рухало інтелектуалом та ерудитом Олександром Чудновим, коли він почав творити відділ краєзнавства та рідкісної книги. А нині, хто б не приїздив до міста з інших регіонів України чи із-за кордону, прагне попасти сюди, поспілкуватися с головним служителем та хранителем накопичених тут духовних багатств. 
Феномен цього дивовижного закладу - кращого в Україні - ще й у тому, що він зумів зробити фактом історії власне існування. 
Навіть далеко не повний перелік основних віх його становлення вражає. Уже на другому році життя новонародженний заявив про себе в повний голос, коли О. Чуднов став упорядником тижневика "Єлисавет" - історико-краєзнавчого додатку до газети "Народне слово". 
Роль та значення цього видання у відродженні нашого краєзнавства важко переоцінити. А потім була гучна справа, що мала розголос у світі, навколо колекції О. Ільїна, який помер у 1993 році. Вона, зрештою дісталася нашому місту. Відділ збагатився книжковими раритетами, яким заздрять найвідоміші бібліотеки. А ще Олександр Вікторович - автор грунтовних наукових розвідок про філософів Г. Флоровського та Д. Чижевського, один з ініціаторів проведення у місті міжнародних науково-практичних конференцій, присвячених нашому центрально-українському регіону, його 
видатним урожинцям. Окремої розмови заслуговує комп'ютерний період в історії відділу. Олександр 
Вікторович зумів створити електронний музей книги для ІНТЕРНЕТУ. Його уже відвідало майже три тисячі чоловік із 25 країн світу! Нині відділ приступив до створення відеоархіву "Жива пам'ять" – зібрання спогадів відомих людей краю. 
Минулої п'ятниці привітати відділ прийшли його численні шанувальники, меценати та читачі - цвіт кіровоградської інтелегенції. 
Вони оглянули книжкову виставку "Любов до ЖИТТЯ", взяли участь у засіданні "круглого столу" - "Історія Кіровоградщини - історія людства на початку ХХІ століття" (ведучі: директор бібліотеки О. Гаращенко та літературознавець Л. Куценко). Щиру вдячність О. Чуднову та його дружній команді, що складається з трьох чарівних жінок (Оксана Нельга, Катерина Рябоштан, Титяна Макарова), висловили Микола Сухомлин, 
Юрій Любович, Григорій Клочек, Валерій Репало, Олексій Брайченко, Світлана Барабаш, Віктор Громовий, Володимир Мощинський та інші. 
Надійшло привітання з Києва від народного депутата України, лідера фракції "Трудова Україна" Ігоря Шарова, який подарував відділу комп'ютер та унікальне видання Конституції України з автографами народних обранців, хто її приймав. 
... Лауреат Нобелівської премії Герман Гессе був упевненний: неодмінно має прийти час розуміння того, що й зовнішня сторона цивілізації (техніка, промисловість, торгівля) потребують інтелектуальної порядності та чесності. 
Пробуджувати та виховувати таке розуміння і покликаний відділ краєзнавства та рідкісної книги! 

Володимир Босько 
___________________________ 
На знімках в газеті: О. Чуднов розповідає про свою зустріч із незвичайною жінкою Іриною Михайлівною Бошняк, якій присвячував вірші Арсеній Тарковський; унікальні книги, автографи, листування, рідкісні фотознімки - ці духовні цінності можна побачити лише тут; "Зустріч друзів відділу з нагоди 10-річчя нашої роботи" - так тепло назвали цей захід працівники бібліотеки. 

Фото Ігоря Демчука 
"Народне слово". Вівторок, 16 січня 2001 року. Перша сторінка. 

Категория: Мои статьи | Добавил: chudnov (15.07.2015) | Автор: Александр Чуднов E W
Просмотров: 578 | Теги: Игорь Шаров, Єлисавет, библиотека им. Дм. Чижевского, Елисаветград, Владимир Босько, Александр Чуднов | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar