Главная » Статьи » Мои статьи

Тим і ЦІКАВИЙ

 

АВТОРИТЕТИ ЧУДНОВА 

Маяковський говорив: «Я поет, тим і цікавий». 

Саша Чуднов — не поет, 
він книголюб 
і теж — саме тим і цікавий.
 

Свою особисту бібліотеку Саше почав збирати в десятирічному віці. Сьогодні вона у нього досить об'ємна. 

Однак, ви там не знайдете книг, які можна часто зустріти на полицях шафи нашого донедавна «найбільш читаючого» громадянина. Справа в тому, що він не тримає книг, котрі не перечитує. 

В книжковому світі для нього існує три авторитети, з якими постійно спілкується: Лев Толстой, Антон Чехов, Василь Шукшин. 

Поряд — твори античних авторів, міфи. 

Чуднов вважає, що вони мають вплив на його ставлення до сучасної культури, літератури. 

Втім, особисті уподобання цієї людним були б для нас, напевне, не настільки цікавими, коли б вони не виходили в площину його практичної роботи. Ми всі, якось так виховані — на неприйнятті ідеї мистецтва для мистецтва. Отож, повідомляю книжкові уподобання Саші Чуднова через філологічний факультет Кіровоградського педінституту і ряд місць роботи привели його, тепер уже Олександра Чуднова, у відділ краєзнавства та рідкісної книги обласної бібліотеки імені Крупської — установи для нього рідної по духу. 

Ще не працюючи тут, він придбав для неї у букіністів Москви кілька цікавих видань, серед них і унікальну книгу нашого земляка, філософа Африкама Спіра (Шпіра), видану 1918-го року в Нью-Йорку, якої немає навіть у знаменитій бібліотеці імені Леніна. Тепер цією справою, серед іншого, він уже займається згідно із службовими обов'язками, хоча біднота нашої культури не дає можливості розвернутись. 

І все ж про свою роботу йому вже є що розповісти. 

Винесені з бібліотечних підвалів і систематизовані томи з книгозбірень колишніх єлисаветградських навчальних закладів — головним чином реального училища та чоловічої класичної гімназії, — приватних бібліотек редактора газети «Голос Юґа» Горшкова, сім'ї Бракер, Шимановських, генерала Самсонова. 

Зацікавлююсь останнім, і Олександр Вікторович розповідає: 

— Генерал Самсоноа — надзвичайно цікава постать. Про нього писали Солженіцин, Пікуль, ряд інших авторів. Коли я побачив на титулах дарчі написи генералу, не міг не поцікавитися, яким чином в наших краях опинилися книги з бібліотеки генерал-губернатора Туркестану. Під час роботи у нашому відділі виставки «Повернення до Єлисаветграда», де були представлені й згадані видання, один з її відвідувачів розповів таке. Поблизу Малої Виски знаходився родинний маєток Самсонова, де генерал 
(село – Акімовка) і був похований 1915-го року. В громадянську маєток розграбували. Один присутній при цьому селянин не взяв нічого, тільки книги. Під час колективізації він опинився у числі розкуркулених, а книги потрапили у відповідні органи, звідки й могли надійти до бібліотеки. Але це лише одна з версій...
 

Отаку історію розповів Олександр Чуднов. А їх він знає багато, бо людина допитлива, по-справжньому цікавиться не тільки книгами, а й історією рідного краю. 

В бібліотеці готується до відкриття виставка, присвячена Володимиру Винниченку. Що для нього, росіянина, означає постать українського класика, запитую Олександра Вікторовича: 

— Найперше, це особистість, яка зуміла зберегти гідність у найбільш складні моменти своєї долі, а це була доля, єдина з Україною, — відповідає він. — Одна з книг Володимира Винниченкв називалася «Чесність із собою». Винниченко — це майбутнє, це повага до творчості, відданість Україні, справжня чесність із собою. Він помер у Франції. Я дуже хотів би, щоб великі люди землі української творили і відходили у вічність на своїй БАТЬКІВЩИНІ. 

Першого грудня росіянин Чуднов проголосує за незалежність України. 

Броніслав КУМАНСЬКИЙ 
м. Кіровоград 

"Народне слово" - 1991 - 6 листопада

Категория: Мои статьи | Добавил: chudnov (15.07.2015) | Автор: Александр Чуднов E W
Просмотров: 439 | Теги: Кировоградщина, история Украины, Народное слово, Бронислав Куманский, Владимир Винниченко, Александр Чуднов | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
avatar